Centrum pomocy
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Personalizacja – tworzenie indywidualnych wiadomości dla odbiorców

Personalizacja

Opracowanie newslettera, który spełnia oczekiwania odbiorcy, może być trudne. Każdy adresat ma różne wymagania, zainteresowania i historię zakupów. Tworzenie indywidualnych wiadomości dla każdego klienta przy dużej bazie danych to pracochłonne zadanie. Na szczęście system SARE oferuje wiele możliwości personalizacji wiadomości. Dzięki kilku sposobom personalizacji, dostosowanie treści do wszystkich odbiorców jest proste.

Przygotowanie bazy adresowej

Podstawą personalizacji jest posiadanie odpowiedniej bazy adresowej. Baza ta powinna zawierać informacje potrzebne do personalizacji treści. Na przykład, nazwę produktu można pobrać bezpośrednio z bazy, co ułatwia personalizację prostych działań. W przypadku bardziej zaawansowanych działań, SAREscript pozwala na generowanie kodu, który umożliwia personalizację treści na podstawie różnych warunków.

Szablon dostosowany do grupy klienta

Aby dostosować wygląd wiadomości do grupy klientów, można wykorzystać cechę, która warunkuje wygląd treści. Na przykład, można wyświetlić różne grafiki w zależności od grupy klienta. SAREscript pozwala na wstawienie kodu HTML, który odpowiada za wyświetlanie grafiki. Kod ten może być umieszczony w instrukcji warunkowej, aby wyświetlić odpowiednią grafikę dla każdej grupy odbiorców.

Przykład:

if (sare_in_group(1)) {
  print('<img style="display:block" border="0" src="images/banner1.jpg" height="200" width="600">');
} else if (sare_in_group(2)) {
  print('<img style="display:block" border="0" src="images/banner2.jpg" height="200" width="600">');
} else {
  print('<img style="display:block" border="0" src="images/banner3.jpg" height="200" width="600">');
}

Ten mechanizm wyświetla tylko jeden banner, który spełnia pierwszy warunek. Jeśli adres należy jednocześnie do grupy 1 i 2, wyświetlana jest grafika przyporządkowana do grupy 1.

Personalizacja wartości z cechy

Personalizacja treści newslettera może opierać się również na pobraniu wartości z bazy. SAREscript umożliwia wstawienie cechy bezpośrednio do treści wiadomości. W efekcie, w wiadomości pojawi się specjalny znacznik, który zostanie zastąpiony odpowiednią wartością dla każdego odbiorcy.

Przykład:

Wiadomość, do której wstawiono SAREscript, zawiera takie znaczniki jak %prop1% lub %nazwa1%. System SARE przetwarza te znaczniki indywidualnie dla każdego adresu i zamienia je na odpowiednie wartości z bazy adresowej.

Ustalanie płci na podstawie imienia odbiorcy

System SARE umożliwia generowanie płci odbiorcy na podstawie jego imienia. Wymagane jest, aby imię było zapisane w bazie i miało “oficjalną” formę. Aby wygenerować płeć, należy uruchomić skrypt w SAREscript, wybrać adresy, dla których płeć ma zostać ustalona, i skorzystać z odpowiedniego skryptu “ustal płeć”. Skrypt ten wymaga podania cechy zawierającej imię oraz cechy, do której zostanie zapisana płeć.

Szablon dostosowany do typu klienta

Kreację newslettera można personalizować na wiele sposobów. Edytor SARE oferuje funkcję “dynamicznej treści”, która pozwala na wyświetlanie treści zależnie od cech w bazie lub grupy. Dzięki temu można generować unikatowe treści dostosowane do typu odbiorcy. Personalizacja ta może obejmować np. generowanie różnych zwrotów grzecznościowych w zależności od płci odbiorcy.

Aby dodać dynamiczną treść do wiadomości, należy użyć funkcji SAREscript. Następnie wybiera się warunki, które muszą być spełnione, aby wyświetlić odpowiednią treść. Może to być fragment tekstu lub kodu HTML. Przykładem personalizacji zależnej od typu klienta są zwroty grzecznościowe zależne od płci. Można wygenerować skrypt, który wstawia odpowiedni zwrot dla kobiet i mężczyzn na podstawie cechy zawierającej płeć.

Przykład:

if (get_val("prop7") == 'K') {
  print("Szanowna Pani");
} else if (get_val("prop7") == 'M') {
  print("Szanowny Panie");
} else {
  print("Szanowni Państwo");
}

Ten skrypt można rozbudować, dodając odmianę imienia odbiorcy. Działa on na zasadzie sprawdzania kolejnych warunków, a następnie wyświetla odpowiedni zwrot wraz z odmienionym imieniem.

Najważniejszym punktem działań jest posiadanie odpowiedniej wiedzy o odbiorcach

Aby skutecznie personalizować wiadomości, ważne jest posiadanie odpowiedniej wiedzy o odbiorcach. Można zdobyć informacje na temat preferencji klientów na różne sposoby, takie jak ankiety, analiza kliknięć w linki w poprzednich wysyłkach, analiza koszyka zakupowego lub remarketing. Im więcej danych o klientach, tym lepiej można dostosować treści do ich potrzeb i zainteresowań.

Ważne jest również odpowiednie przygotowanie bazy adresowej i segmentacja odbiorców. Dzięki temu można tworzyć zaawansowane personalizacje zarówno dla grupowych elementów, jak i dla indywidualnych treści.

System SARE oferuje narzędzia do łatwej personalizacji wiadomości, które pomagają dostarczać wartościowe treści dla każdego odbiorcy.

Czy ten artykuł był pomocny?

Anna Małecka

Business Development Director

Advisor photo

Kochamy pomagać.
Naprawdę!

Nadal nie jesteś pewien, czego potrzebujesz? Zadzwoń do nas. Chętnie pomożemy, nawet jeśli nie jesteś klientem.

Porozmawiajmy