Wszystkie wpisy

Magdalena Niedobecka

Zmiany w Gmailu i Yahoo nadchodzą – zobacz, co musisz zrobić!

zmiany w gmailu i yahoo

Spis treści

Zmiany w zasadach dostarczalności e-maili od Google i Yahoo! zbliżają się wielkimi krokami. Dowiedz się, jak wpłyną na Twoje kampanie e-mail marketingowe i jak się do nich przygotować.

Gmail i Yahoo! ogłosiły niemałą rewolucję w swoich politykach uwierzytelniania e-maili, która wejdzie w życie w lutym 2024 roku. Zmiany te będą miały znaczący wpływ na sposób, w jaki prowadzisz swoje kampanie e-mail marketingowe. Chcemy, abyś w pełni zrozumiał ich istotę i odpowiednio się przygotował.

Nowe wymagania Gmaila i Yahoo! w 2024 – co się zmienia?

Od lutego 2024 roku, Gmail i Yahoo! będą wymagały od nadawców masowych e-maili,  którzy wysyłają ponad 5000 wiadomości na adresy w domenie Gmail’a w jednym dniu, aby stosowali bardziej rygorystyczne metody uwierzytelniania. Co to oznacza dla nas, marketerów? Przede wszystkim, konieczność dostosowania naszych strategii i narzędzi do nowych standardów.

Kluczową modyfikacją jest konieczność wysyłania wiadomości e-mail z własnej domeny, czyli odejście od korzystania z darmowych domen email, takich jak @gmail.com. To ważna zmiana, ponieważ używanie własnej domeny znacznie zwiększa wiarygodność nadawcy w oczach odbiorców oraz systemów filtrujących spam. Dlaczego? Darmowe domeny często są wykorzystywane przez nadawców spamu, więc ich użycie może automatycznie obniżać zaufanie do Twoich wiadomości.

Niezastosowanie się do tych zmian może skutkować zwiększeniem liczby e-maili trafiających do folderu ze spamem, co negatywnie wpływa na skuteczność kampanii.

Kolejnym wymogiem jest uwierzytelnianie wiadomości email za pomocą standardów DKIM i DMARC. Są to technologie, które pomagają w weryfikacji, czy wiadomość została rzeczywiście wysłana przez osobę lub organizację, za którą się podaje. Stosowanie tych metod jest bardzo ważne w zapobieganiu phishingowi i innym szkodliwym działaniom, które mogłyby zaszkodzić reputacji Twójej marki oraz zaufaniu odbiorców do naszych emaili.

Zastosuj techniki uwierzytelniania, takie jak DKIM i DMARC, aby potwierdzić tożsamość nadawcy. Upewnij się, że wysyłasz e-maile z własnej domeny, co zwiększa wiarygodność i pomaga w budowaniu zaufania.

Zachowanie niskiego poziomu zgłoszeń spamu

Dodatkowo, Gmail i Yahoo! będą wymagały utrzymania liczby zgłoszeń spamu poniżej 0,3%. To oznacza, że musisz szczególnie zwracać uwagę na jakość list mailingowych oraz treści, które wysyłasz. Wysoka liczba zgłoszeń spamu może być sygnałem, że coś jest nie tak – może to być problem z procesem subskrypcji, niewłaściwie dobrane treści, czy nawet brak regularnego kontaktu z odbiorcami.

Monitoruj i analizuj swoje kampanie, aby utrzymać niski wskaźnik zgłoszeń spamowych. Dostosuj strategie treści i segmentacji, aby Twoje e-maile były trafne i wartościowe dla odbiorców.

E-maile z łatwą opcją wypisania się

Ostatnią, ale równie ważną korektą jest wymóg umożliwienia anulowania subskrypcji jednym kliknięciem i honorowania takich próśb w ciągu dwóch dni. To kolejny krok w kierunku uszanowania praw odbiorców i zapewnienia im komfortu korzystania z naszych usług. Będzie wymagać od nas, abyśmy upewnili się, że nasze systemy mailingowe są dostosowane do tej nowej rzeczywistości.

Twórz angażujące treści, które jednocześnie oferują jasną i łatwo dostępną opcję wypisania się. Pamiętaj, że Twoi subskrybenci powinni czuć, że mają kontrolę nad otrzymywanymi od Ciebie informacjami.

Wszystkie te zmiany, choć mogą wydawać się wymagające, w rzeczywistości są szansą na poprawę jakości naszych kampanii email marketingowych. Przejście na własną domenę, zastosowanie odpowiednich metod uwierzytelniania oraz dbałość o niski poziom zgłoszeń spamu nie tylko zwiększają Twoją wiarygodność w oczach odbiorców, ale także mogą przyczynić się do lepszych wyników naszych kampanii.

Zmiany w Gmail i Yahoo! – jak się przygotować?

Co więc możesz zrobić, aby się dobrze przygotować na „nowy stan” rzeczy? Przede wszystkim, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, rozważ zakup i przejście na własną domenę. Jest to inwestycja, która może przynieść wymierne korzyści w dłuższej perspektywie. Następnie, ważne jest, aby skonsultować się z zespołem IT lub dostawcą usług e-mail w celu prawidłowej konfiguracji DKIM i DMARC. To może wydawać się skomplikowane, ale jest absolutnie konieczne dla zapewnienia bezpieczeństwa i skuteczności naszych kampanii. W SARE służymy Ci wsparciem w tym zakresie. Skontaktuj się z nami i porozmawiajmy o Twoich potrzebach.

Warto również regularnie analizować i optymalizować swoje kampanie, monitorując zgłoszenia spamu oraz reakcje odbiorców na wysyłaną komunikację mailową. To pomoże nam utrzymać niski poziom zgłoszeń spamu i dostosować strategię do oczekiwań i potrzeb naszych odbiorców.

Nieprzystosowanie się do nowych zasad może skutkować nie tylko zwiększeniem liczby wiadomości trafiających do folderu spam, ale również utratą zaufania odbiorców i zmniejszeniem skuteczności naszych kampanii. Z drugiej strony, dostosowanie się do nich to szansa na zwiększenie zaufania i wiarygodności naszych wiadomości, poprawę wyników kampanii oraz budowanie długotrwałych relacji z odbiorcami.

Potrzebujesz pomocy? Pomożemy Ci przygotować się do nowych zasad – posiadamy narzędzia wspierające uwierzytelnianie wiadomości, zarządzanie subskrypcjami i analizę skuteczności kampanii.

Nowe wymogi w Gmail i Yahoo! – podsumowanie

Podsumowując i cytując klasyka: „be water, my friend”, zmiany w politykach Gmaila i Yahoo! to wyzwanie, ale jednocześnie wielka szansa dla marketerów. To okazja do przeglądu i ulepszenia praktyk e-mail marketingowych, co może przynieść Ci lepsze wyniki i większe zaufanie wśród odbiorców. Dlatego ważne jest, abyś już teraz zaczął przygotowania, dostosowując swoje strategie i narzędzia do nowych wymogów. Pamiętaj, że w świecie marketingu, ciągłe dopasowanie się do zmieniających się warunków jest kluczem do sukcesu. Działaj więc już dziś, aby Twoje kampanie e-mail marketingowe były gotowe na te rewolucję i nadal przynosiły oczekiwane rezultaty.

silversi
Poprzedni

Silversi – pokolenie zarażające życiową energią

Następny

Psychologia barw w e-mail marketingu

psychologia barw