Wszystkie wpisy

Szymon Gulanowski

Magdalena Niedobecka

Psychologia barw w e-mail marketingu

psychologia barw

Spis treści

W dzisiejszym zatłoczonym, cyfrowym świecie, gdzie nasze skrzynki pocztowe codziennie zalewane są setkami wiadomości z najróżniejszych źródeł, wyróżnienie się i zwrócenie uwagi odbiorcy stało się znaczącym wyzwaniem dla marketerów. Jesteśmy świadkami nieustannej walki o uwagę, gdzie e-maile od firm, newslettery, aktualizacje mediów społecznościowych i osobiste wiadomości rywalizują o nasz czas i nasze zainteresowanie. W takim środowisku każda wiadomość staje się tylko kolejnym elementem w niekończącym się strumieniu informacji, często przewijającym się przed naszymi oczami bez większego zastanowienia.

Jak kolory wpływają na zachowanie odbiorców?

W tym kontekście zwrócenie uwagi odbiorcy wymaga więcej niż tylko dobrze napisanego tekstu, czy atrakcyjnej oferty. Konieczne jest stworzenie komunikatu, który przyciągnie uwagę i zostanie zapamiętany, mimo ogromnej liczby konkurencyjnych wiadomości. To wyzwanie dotyczy nie tylko treści, ale również sposobu jej prezentacji — designu, formatowania, a zwłaszcza wykorzystania kolorów i elementów wizualnych, które mogą natychmiast przyciągnąć wzrok i wywołać emocjonalną reakcję. W e-mailach oczywiście treść ma kluczowe znaczenie, ale równie ważny jest sposób, w jaki ją zaprezentujesz. Kolory są jak akordy w utworze – odpowiednio dobrane, tworzą harmonię, która przyciąga uwagę i zostaje zapamiętana. Projektując komunikację mailingową musisz wziąć pod uwagę znaczenie psychologii barw, szczególnie tych, które chcesz używać w swoich kreacjach. To subtelne, a jednak potężne narzędzie, które może zdecydowanie wpłynąć na sposób, w jaki odbiorcy postrzegają i reagują na Twoje wiadomości. W tym artykule przedstawimy, jak strategiczny wybór kolorów może wpływać na zachowanie Twoich klientów, od zwiększania uwagi po wpływanie na emocje, a ostatecznie na zachowania zakupowe.dr

„Chodź, pomaluj mój świat!” – Psychologia barw w e-mail marketingu

Kolory mają niezwykłą moc wywoływania określonych stanów emocjonalnych i zachęcania do działania. Od czerwieni – symbolizującej energię, przez niebieski kojarzony z zaufaniem, po zielony związany z odprężeniem – każdy kolor niesie za sobą głębokie psychologiczne skojarzenia. W kontekście e-mail marketingu, zrozumienie tych reguł może być różnicą między wiadomością, która zostanie zignorowana, a taką, która przyciąga uwagę i zachęca do interakcji.

Jednakże, wykorzystanie psychologii barw w e-mail marketingu wykracza poza prosty wybór ładnych kolorów. To strategiczne decyzje, które wymagają zrozumienia grupy docelowej, celów komunikacji i ogólnego wizerunku marki. W tym materiale przyjrzymy się temu, jak różne branże wykorzystują kolory do osiągnięcia swoich celów marketingowych, jak testować palety barw w celu uzyskania najlepszych wyników oraz jakich pułapek kolorystycznych należy unikać.

Czym jest psychologia barw?

Psychologia barw to dziedzina, która bada, jak różne kolory wpływają na ludzkie zachowanie, emocje i decyzje. Kolory mogą wywoływać różnorodne reakcje, zarówno świadome, jak i podświadome, wpływając na nasze codzienne życie i decyzje. Według badań, poniżej opisane kolory mogą wpływać na odbiorcę w taki sobsób: 

 • Czerwień: kojarzona z energią, pasją, ale i niebezpieczeństwem. Może podnieść poziom energii i przyciągnąć uwagę.
 • Niebieski: symbolizuje spokój, stabilność i zaufanie. Często używany w biznesie i reklamie, aby wywołać poczucie niezawodności.
 • Zielony: reprezentuje naturę, wzrost i harmonię. Często stosowany w celu wzbudzenia spokoju.
 • Żółty: jaskrawy i energiczny, kojarzony z optymizmem i kreatywnością. Może jednak być również przytłaczający, jeśli jest używany nadmiernie.
 • Pomarańczowy: łączy energię czerwieni z optymizmem żółtego. Często używany do przyciągnięcia uwagi.
 • Fioletowy: kojarzony z luksusem, mądrością i duchowością. Często wykorzystywany w produktach premium.

Wpływ kolorów na klikalność i zaangażowanie w e-mailach

W e-mail marketingu, kolory odgrywają kluczową rolę – głównie w celu  przyciągania uwagi odbiorców i zachęcania ich do interakcji. Poprawnie dobrana paleta kolorów może znacząco zwiększyć klikalność i zaangażowanie, prowadząc do wyższych wskaźników otwieralności (Open Rate) e-maili i lepszej konwersji (Click Through Rate). Istotne jest również, aby wybór kolorów był spójny z ogólną identyfikacją wizualną Twojej marki (Key Visual). Wzmocni to nie tylko rozpoznawalność, ale także zbuduje konsekwentny wizerunek firmy. Klienci z czasem zaczną kojarzyć konkretne kolory z Twoją marką, co wzmacnia jej obecność w ich świadomości.

Jak kolory wpływają na odbiorców?

 • Przyciąganie uwagi: żywe kolory, takie jak czerwień lub pomarańczowy, mogą skutecznie przyciągać uwagę i wyróżniać elementy e-maila, takie jak przyciski call-to-action (CTA).

E-mail promocyjny marki „Ryanair”, z dnia 10.01.2024

 • Budowanie atmosfery: Ciepłe kolory mogą wywoływać poczucie entuzjazmu i optymizmu, podczas gdy chłodne kolory, takie jak niebieski czy zielony, mogą tworzyć atmosferę spokoju i zaufania.

 • Wpływ na decyzje: kolory mogą wpływać na decyzje użytkowników. Na przykład, czerwony, kojarzony z pilnością, często jest używany w e-mailach promujących wyprzedaże lub ograniczone oferty.

 E-mail promocyjny marki „eobuwie.pl” z dnia 7.01.2024

Praktyczne wskazówki

Kiedy Twoje e-maile wędrują po cyfrowym oceanie pełnym wiadomości, potrzebujesz niezawodnego kompasu, aby poprowadzić odbiorcę do celu. Poniżej znajdziesz praktyczne wskazówki, które wskażą Ci kierunek do efektywnej i przyciągającej uwagę kampanii mailingowej.

 • Kontrast i czytelność ważne jest, aby używać kontrastujących kolorów dla tekstu i tła, aby ułatwić czytanie i nawigację. Dobra widoczność tekstu zwiększy Twoje szanse na zaangażowanie odbiorcy.
 • Spójność z brandingiem kolory używane w e-mailach powinny być spójne z ogólną paletą barw key visual oraz brand visual Twojej marki. Pozwoli to wzmocnić rozpoznawalność i zbudować zaufanie.
 • Testowanie A/B eksperymentowanie z różnymi kolorami w kampaniach e-mailowych, w szczególności w elementach takich jak przyciski CTA, może pomóc w ustaleniu, które kolory najlepiej działają dla konkretnej grupy odbiorców.
 • Uwzględnianie kontekstu wybór kolorów powinien być dostosowany do kontekstu wiadomości. Na przykład, e-mail z ofertą ekskluzywnego produktu może wymagać bardziej stonowanej palety kolorystycznej niż e-mail z zaproszeniem na wydarzenie.

Przykłady marek kojarzonych z konkretną barwą:

Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego niektóre marki są tak rozpoznawalne i bliskie naszym sercom? Sekret tkwi często w kolorach, które wybierają, aby przedstawić swoją historię i wartości. Przyjrzyjmy się, jak globalne giganty, takie jak Starbucks, Nike, Tiffany & Co., i Coca-Cola wykorzystują paletę barw do budowania swoich unikalnych identyfikacji wizualnych i emocjonalnych połączeń z klientami.

 1. Starbucks – charakterystyczna zieleń – kiedy myślisz o Starbucks, myślisz o zieleni. Ten kolor nie tylko odzwierciedla zaangażowanie marki w zrównoważony rozwój i ekologię, ale także tworzy atmosferę spokoju. Zielony kolor wizualizuje przytulność i relaks, które Starbucks chce kojarzyć ze swoimi kawiarniami, tworząc przestrzeń, gdzie każdy może poczuć się jak w domu.
 2. Nike w czerni i bieli – prosta, ale potężna kombinacja czerni i bieli jest znakiem rozpoznawczym Nike. Ta klasyczna paleta kolorów komunikuje elegancję, prostotę i siłę, podkreślając nowoczesność i uniwersalność marki sportowej. To nie tylko o barwach, ale o przekazie mocy i determinacji, które są nierozerwalnie związane z Nike.
 3. Tiffany Blue – ikona luksusu – Tiffany Blue, wyjątkowy odcień niebieskiego, stał się synonimem luksusu i wyjątkowej jakości. Tiffany & Co. używa tego koloru, aby wzbudzić skojarzenia z wyrafinowaniem i ekskluzywnością, tworząc niepowtarzalne wrażenie w świecie biżuterii.
 4. Czerwień Coca-Coli – czerwień, wykorzystywana przez Coca-Colę, to więcej niż kolor – to emocjonalna podróż. Intensywna i uwodzicielska, buduje wokół marki atmosferę energii, pasji i ekscytacji. Czerwień jest również kojarzona z apetytem, co doskonale współgra z charakterem marki napojów.

Dostosowywanie palety kolorów do grup docelowych

Dostosowanie palety kolorów do grup docelowych, zwłaszcza biorąc pod uwagę różnice pokoleniowe, jest kluczowe w skutecznym marketingu. Każde pokolenie wyrasta w odmiennym kontekście kulturowym i technologicznym (ten obszar szczegółowo opisaliśmy w ebooku „Pokoleniowe Labirynty„), co kształtuje ich percepcję i reakcje na kolory. Różne pokolenia mogą reagować na poszczególne odcienie:

Pokolenie Baby Boomers (urodzeni 1946-1964):

 • Tendencja do preferowania bardziej tradycyjnych, stonowanych kolorów.
 • Niebieski, zielony i odcienie ziemi mogą być postrzegane jako uspokajające i godne zaufania.
 • Kolory te są często kojarzone z niezawodnością i komfortem, co jest ważne dla tego pokolenia.

Pokolenie X (urodzeni 1965-1980):

 • To pokolenie wychowywało się w erze analogowej, ale dorastało wraz z początkami rewolucji cyfrowej.
 • Cenią prostotę i bezpośredniość, więc jasne, ale nie krzykliwe kolory mogą być dla nich atrakcyjne.
 • Żywe odcienie niebieskiego i zielonego, a także spokojne odcienie fioletu mogą być dla nich przyciągające.

Millennialsi (urodzeni 1981-1996):

 • Pokolenie bardzo związane z technologią i mediami społecznościowymi.
 • Preferują żywe, satynowe kolory, które są często widoczne w mediach społecznościowych – różowe, jasnoniebieskie, turkusowe.
 • Cenią autentyczność, więc naturalne odcienie i zrównoważone palety mogą być dla nich atrakcyjne.

Pokolenie Z (urodzeni 1997-2012):

 • Bardzo zorientowane na cyfrową rzeczywistość, jest skłonne do eksperymentowania i wyrażania siebie.
 • Łączą tradycyjne kolory z nowymi, odważnymi odcieniami – neonowe i jaskrawe barwy mogą być dla nich atrakcyjne.
 • Mają tendencję do poszukiwania nowości i świeżości, więc innowacyjne użycie kolorów może przyciągnąć ich uwagę.

Pokolenie Alfa (urodzeni po 2013):

 • Chociaż jest jeszcze za wcześnie, aby w pełni zrozumieć ich preferencje, pokolenie Alfa będzie prawdopodobnie mocno związane z technologią i cyfrowym światem

Słowem zakończenia

Rozumienie psychologii barw w e-mail marketingu wykracza poza zwykłe użycie kolorów – to strategiczne podejście, które łączy w sobie sztukę i naukę. Jak dowiedzieliśmy się, wybór odpowiednich barw może wywołać określone reakcje emocjonalne, od energii i pasji wywoływanej przez czerwień po zaufanie i spokój kojarzone z niebieskim. Jest to szczególnie istotne w naszym zatłoczonym cyfrowym świecie, gdzie każda wiadomość e-mail walczy o uwagę odbiorcy. Psychologia barw w e-mail marketingu jest potężnym narzędziem, które, gdy jest stosowane z wiedzą i wyczuciem, może znacznie wzmocnić efektywność kampanii marketingowych. W dobie cyfrowej, gdzie konkurencja o uwagę jest nieustanna, świadome wykorzystanie kolorów staje się kluczowe nie tylko jako element estetyczny, ale również jako strategiczne narzędzie komunikacyjne.

zmiany w gmailu i yahoo
Poprzedni

Zmiany w Gmailu i Yahoo nadchodzą – zobacz, co musisz zrobić!

Następny

Badanie – Omnichannel w strategii komunikacji programów lojalnościowych