Wszystkie wpisy
patrycja

patrycja

Jak będzie wyglądać przyszłość e-mail marketingu?

jaka jest przyszłość e-mail marketingu dowiesz się

E-mail marketing to dział marketingu, który od swoich początków przeszedł prawdziwą rewolucję. Dzięki rozwojowi technologii mamy coraz więcej możliwości i narzędzi do optymalizacji naszych działań w reklamie internetowej. A przedsiębiorcy, którzy nie będą uczestniczyć w tym rozwoju — pozostaną daleko w tyle za konkurencją. Z czego więc będziemy korzystać w naszych wysyłkach e-mailowych w najbliższej przyszłości?

Dbajmy o relacje z odbiorcami dzięki marketing automation

 

Trendem rozwijającym się jeszcze w tym roku będzie budowanie osobistych relacji z klientem. Jak o nie dbać? E-mail marketing automation umożliwia prowadzenie w pełni spersonalizowanej komunikacji ze wszystkimi naszymi odbiorcami. To, co jeszcze niedawno było sporym wyzwaniem, dziś dzięki segmentacji i dokładnemu planowaniu staje się codziennością. Segmentacja bazy danych pozwala na skuteczne targetowanie i dopasowywanie komunikatów do preferencji naszych użytkowników przy wykorzystaniu treści dynamicznych.

System SARE pozwala także na geolokalizację, personalizację (i to nie tylko imienną! Patrz: Obraz 1.), tworzenie unikalnych kodów rabatowych oraz dopasowanie czasu wysyłki do potrzeb odbiorcy. Wykorzystując wysyłki cykliczne, możemy przeprowadzić kampanie promocyjne czy urodzinowe. Wiadomości follow-up pozwalają na realizowanie ustalonego wcześniej scenariusza wysyłek. Taki e-mail przypomni o porzuconym koszyku, podziękuje za spotkanie czy zaprosi na kolejne szkolenie. Odpowiednio skonfigurowany system email marketing automation wyręczy nas w pielęgnowaniu relacji z każdym klientem, na każdej ścieżce zakupowej.

 

Obraz 1. Infografika przedstawiająca zastosowanie personalizacji w różnych kanałach komunikacji z klientem. Źródło: materiały SARE.

 

Postawmy na jakość komunikacji z klientem

Konsumenci wchodzą w relacje z markami, którym mogą zaufać. Dlatego musimy spełniać obietnice, które im składamy. Jedną z nich są wartościowe treści. Zapisując się do naszej bazy, odbiorcy oczekują czegoś w zamian. Wzbogaćmy nasze wysyłki o realne wartości, nie ograniczając się do treści sprzedażowych.

Mogą to być artykuły, poradniki, zaproszenia na webinary i szkolenia, ale i unikatowe rabaty czy promocje. Nie zapominajmy, by był one personalizowane — to decyduje o ich wartości dla naszych odbiorców. Trendem w e-commerce jest wideo. Wykorzystajmy je w mailingach, by zwiększyć ich atrakcyjność.

 

podgląd newslettera zgodnego z trendami na 2019 rok

Obraz 2. Przykład poprawnie skonstruowanego mailingu edukacyjnego. Źródło: materiały SARE.

 

Budujmy autentyczność naszej marki

Autentyczność marek to kolejne wyzwanie dla nowoczesnego marketingu. Klienci oczekują prawdziwych informacji, są podejrzliwi i nie tak łatwo zdobyć ich zaufanie. Na pomoc przychodzi buzz marketing. W ramach takich działań zachęcamy odbiorców nie tylko do rozmawiania o marce, dzielenia się swoimi doświadczeniami, ale także do pozostawiania rekomendacji na temat naszych usług i produktów. Jak realizować to w wysyłkach mailowych?

Zachęcajmy do zostawienia opinii i poleceń. Wykorzystajmy także ankiety. Pozwolą one na zebranie autentycznych opinii o naszej ofercie i obsłudze klienta.

 

Obraz 3. Podgląd ankiety wykonanej w systemie SARE. Źródło: materiały SARE.

 

Wiedzę o buzz marketingu zgłębicie również w artykule Porównanie skuteczności: social media vs email marketing. Warto w tym miejscu wspomnieć o sile social media marketingu! Połączenie działań w mediach społecznościowych i mailingów skłaniających do dwustronnej komunikacji to przepis na budowanie autentyczności.

Pamiętajmy o responsywności w mobile marketingu

Przyszłość e-commerce to mobile. Użytkownicy w Polsce już teraz częściej korzystają z urządzeń mobilnych niż stacjonarnych[1] i nie sposób tego ignorować!

podgląd responsywnego newslettera stworzonego za pomocą systemu sare na 2019 rok

Obraz 4. Przykład mailingu responsywnego. Źródło: materiały SARE.

Jak sprostać temu zadaniu?

Wykorzystujmy analizy predykcyjne konsumentów

Analityka predykcyjna (ang. predictive analytics) wspierana obecnie przez sztuczną inteligencję polega na wydobywaniu informacji z istniejących zbiorów danych. Na podstawie analiz prognozuje się zachowania konsumentów oraz kierunki rozwoju[2].

Trend ten ma się ciągle rozwijać i dostarczać nam jeszcze inteligentniejsze narzędzia do raportowania i wykorzystywania statystyk[3]. Już teraz efektywnie zbieramy dane o naszych klientach, przetwarzamy ich preferencje i zainteresowania i proponujemy usługi odpowiadające ich potrzebom. Przyszłość niesie nam jeszcze dokładniejszą personalizację. Analizy predykcyjne pomogą tworzyć strategie marketingowe jutra!

 

 

4 powody dlaczego marketing automation moze nie dzialac fb
Poprzedni

4 powody dlaczego automatyzacja marketingu nie działa

Następny

Jak wdrożyć platformę marketing automation w Twoim biznesie?

W jaki sposób wprowadzić marketing automation?