Wszystkie wpisy

Martyna Witosz

Automatyzacja e-mail marketingu – wiadomości follow up

Follow up

Pozyskanie danych kontaktowych Klienta to dopiero połowa sukcesu. Kluczem do zwiększenia sprzedaży i rozpoznawalności marki jest właściwe ich wykorzystanie. Jednym z ważniejszych działań w tym obszarze jest automatyzacja marketingu poprzez przygotowanie i wysyłkę wiadomości follow-up.

 

Czym są wiadomości follow-up?

 

Najprościej rzecz ujmując follow-up to wiadomości przypominające, skierowane do odbiorców, z którymi udało się już nawiązać kontakt. Program do mailingu wysyła wiadomości do Klientów, którzy skorzystali z oferty, jak i do tych, którzy tego nie zrobili, jednak już się z nią zapoznali. Jest to zatem działanie kontynuacyjne po pozyskaniu leada. Termin ten odnosi się zarówno do mailingu wysyłanego przez smtp, jak i do mobile marketingu, czyli do masowej wysyłki sms. Wiadomości follow-up mają na celu budowanie relacji z Klientem oraz zachęcenie go do skorzystania z oferty. 

 

Automatyzacja marketingu sprawiła, że zadania człowieka związane z wiadomościami follow-up ograniczają się jedynie do konfiguracji ustawień. Natomiast później pozostaje już tylko obserwacja i analiza wyników. Marketer ma do wykonania 2 rzeczy:

 

 

W ten sposób możliwa staje się całkowita automatyzacja marketingu, dzięki przypisaniu poszczególnych cyklów wiadomości do grup. Program do mailingu oraz do sms automatycznie wysyła w odpowiednim czasie konkretne treści do każdej osoby należącej do danej grupy. Ty musisz tylko zastanowić się, jakie grupy warto utworzyć i jakiej treści wiadomości powinni otrzymywać jej członkowie.

 

 

Pamiętaj, aby dostosować treść wiadomości do tego, czy jest to mailing do firm czy też mailing reklamowy dla klientów indywidualnych. Ponadto zwróć uwagę, jaka jest historia relacji marka-klient i do innych czynników istotnych z perspektywy celów kampanii mailingowej i sms-owej.


Automatyzacja marketingu jako sposób na budowanie relacji i zwiększanie sprzedaży

 

Zautomatyzowany email marketing w krótkim czasie daje wiele korzyści:

 


Kampanie mailingowe i sms marketing follow-up w praktyce

 

Email marketing i sms marketing w postaci wiadomości follow-up znajduje zastosowanie w zasadzie wśród wszystkich Klientów, z którymi udało się nawiązać jakąkolwiek relację. Przykładowe zastosowania, to m.in.:

 

 

Schemat wysyłki wiadomości follow up
Obraz 1. Przykładowy schemat wysyłki wiadomości follow up. Źródło: materiały SAREsystem

 

 

 

Pakiet Bezpieczeństwa SAREsystem
Poprzedni

Pakiet Bezpieczeństwa SAREsystem – bezpieczny e-mail marketing

Następny

Sposoby na angażujący newsletter — gif i video w wiadomości e-mail

Sposoby na angażujący newsletter - gif i video