Wszystkie wpisy

Martyna Witosz

Sposoby na angażujący newsletter — gif i video w wiadomości e-mail

Sposoby na angażujący newsletter - gif i video

Spis treści

Użytkownicy lubią newslettery, ale też bez oporów rezygnują z subskrypcji, gdy tematyka wysyłek przestaje ich zajmować. Jak zadbać o to, by nasze wiadomości były ciągle interesujące dla odbiorców? Z pomocą przychodzą gify oraz format video w wiadomości e-mail, które z powodzeniem możemy zamieszczać w naszych kreacjach. Dobrze przygotowane zwiększają zaangażowanie użytkowników. Gify i video zaliczyliśmy również do najgorętszych trendów email marketingu w 2020 roku!

 

Jaki odbiorca doceni video w wiadomości e-mail?

 

Autentyczność, media społecznościowe, w których non stop coś się dzieje, relacje na żywo i filmiki z aktualnościami — tym żyje w sieci najmłodsza generacja konsumentów. To oni szczególnie docenią gify i video w otrzymywanych newsletterach. Ruchome treści mogą spodobać się również starszym użytkownikom! 25% respondentów XVI Badania poczty elektronicznej uznało, że film dodaje atrakcyjności wiadomości e-mail. Powróćmy do persony, do której kierujemy komunikację, zastanówmy się ponownie nad grupą docelową, przeprowadźmy ankietę wśród odbiorców lub po prostu przetestujmy wysyłkę z video i zbadajmy reakcje odbiorców. Przekonamy się w ten sposób, czy video będzie skuteczne w naszym biznesie e-commerce.
 
Co sądzisz o video w mailingach wykres

Obraz 1. Wyniki XVI Badania Poczty. Źródło: XVI Badania poczty elektronicznej

 

Jak przygotować wysyłkę z gifem lub video?

 

Przygotowanie video mailingu obejmuje kilka etapów. Pierwszym z nich jest sam pomysł, czyli to, co chcemy pokazać. Mamy wiele możliwości — filmy z prezentacją usługi czy produktu, poradniki i tutoriale, zaproszenia na wydarzenia i webinaria, opinie innych klientów, prezentacja naszej pracy czy profili pracowników… Lub też coś lekkiego, zabawnego i przyjemnego! W tym ostatnim świetnie sprawdzą się gify, które są już bardzo chętnie wykorzystywane na co dzień przez użytkowników w każdym wieku. Pamiętajmy, że taki film w mailingu powinien być raczej zajawką, zaproszeniem niż pełnometrażowym nagraniem. Video w mailingu powinno być dynamiczne i sprawić, że użytkownik zmotywuje się do działania, a nie znudzi. A jak sprawa wygląda od strony technicznej? W SAREsystem to bardzo łatwe. Video mailing można stworzyć z poziomu kreatora Drag&Drop lub też umieścić video w kodzie wiadomości. O innych możliwościach kreatora newsletterów pisaliśmy też w artykule Jak stworzyć skuteczny mailing w systemie SARE?

 

Przykład zamieszczonego video w wiadomości e-mail w edytorze Drag&Drop
Obraz 2. Przykład zamieszczenia filmu w edytorze Drag&&Drop. Źródło: materiały SAREsystem

 

Skuteczny newsletter z gifem i video

 

Stworzenie gifa i video oraz umieszczenie ich w wiadomości e-mail to nie wszystko, co warto zrobić, by zaintrygować użytkownika. Ważny jest już temat oraz preheader wiadomości, w których możemy zdradzić, że przygotowaliśmy w środku coś wyjątkowego. Użycie hasła „video” w temacie mailingu zwiększa jego OR nawet o 19%*. Oczywiście ważne jest także testowanie zarówno poprawności wyświetlania się maila, jak i najlepszej wersji/ kreacji wiadomości. Także personalizacja to wciąż gorący trend, który nie traci na popularności. Poświęćmy więc czas na to, by przygotować treści odpowiednie dla każdej z grup naszych odbiorców. Korzystajmy również ze sprawdzonych narzędzi marketing automation, które pozwolą nam bez wysiłku spersonalizować poszczególne elementy wiadomości, jak imię naszego odbiorcy, rekomendacje produktowe dopasowane do jego zainteresowań czy odpowiedni czas wysyłki. Skuteczny newsletter to taki, który odpowiada na potrzeby adresata, intryguje i angażuje, jest zatem chętnie przeglądany i przynosi oczekiwane przez nas efekty wizerunkowe czy sprzedażowe.

 

Video w wiadomości e-mail — rozwiązanie dla każdego?

 

Pamiętajmy, że ludzki mózg zapamiętuje jedynie 20% przeczytanej treści, ale aż 80% tego, co zobaczy w formie obrazów!**

Video mailing jest więc doskonałym sposobem, aby ożywić naszą komunikację i skuteczniej dotrzeć do odbiorców. Jak wspominaliśmy — video i gify służą do różnych celów. Dzięki nim lepiej zaprezentujemy markę, opowiemy naszą historię lub przedstawimy produkty, podzielimy się wiedzą i doświadczeniem, a przede wszystkim — będziemy autentyczni! Być może właśnie taki wysiłek i spróbowanie czegoś nowego będzie strzałem w dziesiątkę w naszej komunikacji? Warto spróbować niezależnie od tego, czym się zajmujemy — odpowiednio przemyślane i przygotowane video sprawdzi się w każdej branży.

 

 

 

 

 

*44 Video Marketing Statistics 2020, Renderforest
** Silent Messages, Albert Mahrabian

Follow up
Poprzedni

Automatyzacja e-mail marketingu – wiadomości follow up

Następny

Technologia AMP. Zaskocz odbiorcę dynamicznym mailem

Technologia AMP