Wszystkie wpisy

Klaudia Szostok

3 sprawdzone sposoby na omnichannel marketing

3 sposoby na omnichannel marketing

Spis treści

Nowoczesne podejście do biznesu, zwłaszcza w e-commerce, wiąże się z wdrożeniem omnichannel marketingu. Strategia ta opiera się na rozumieniu komunikacji jako przestrzeni wielu kanałów, których granice rozmywają się. Dzięki temu zbliżamy się do klienta, ale nie osaczamy go. Dajemy odbiorcy wolną rękę w zakresie wyboru spośród wielu uzupełniających się form komunikacji, ale nie przytłaczamy go nimi. Klient oczekuje, że zakupy będą szybkie, wygodne i dostępne o dowolnym czasie i w dowolnym miejscu. Poznajmy 3 sprawdzone sposoby na to, by mu to zapewnić.


Jak zapanować nad wieloma kanałami? — integracja

Wielokanałowość sprzedaży, czyli multichannel, jest koniecznością już niemalże w każdej branży [1]. Jej wszechobecność jest efektem rozwoju technologii i zmieniających się oczekiwań odbiorców. Kto jeszcze jej nie wprowadził — pozostaje daleko w tyle za konkurencją. Ale udostępnienie różnych platform do procesu kupna-sprzedaży to wciąż za mało. Dopiero przy ich pełnej integracji możemy mówić o realizowaniu idei omnichannel marketingu.

Właściwe podejście do omnichannel to tworzenie spójnej, zintegrowanej przestrzeni komunikacji między marką a odbiorcami.

Jak zintegrować wszystkie nasze działania? Platformy do marketing automation pozwalają wygodnie łączyć kanały i automatyzować komunikację z każdym klientem. W modelu multichannel każdy kanał funkcjonował sprawnie, ale oddzielnie. Klient nie mógł się swobodnie między nimi przemieszczać. Po rewolucji omnichannel wszystko jest możliwe. Właściwy system marketing automation to najlepszy i najbezpieczniejszy sposób integracji naszych narzędzi marketingowych, które mogą się teraz wzajemnie uzupełniać.

Jak zarządzać bazami odbiorców w omnichannel marketingu? — segmentacja

Zarządzanie bazami kontaktów wraz ze wzrostem ich liczebności może wydawać się coraz bardziej skomplikowane. Ale nie musi tak być w rzeczywistości! SAREsystem pozwala na efektywną segmentację bazy danych. Dzięki wdrożonym kodom wiemy, kiedy i jakie akcje podejmuje nasz odbiorca: na stronie, w odpowiedzi na nasze maile czy w koszyku naszego sklepu. Dlatego też, poprzez stosowanie tagowania i zaplanowanie odpowiednich scenariuszy w systemie do marketing automation, zarządzanie bazą w omnichannel staje się dużo prostsze.

Tagowanie polega na oznaczaniu adresu URL określonym identyfikatorem, wskazującym np. na konkretne działanie użytkownika lub na źródło ruchu.

Informacje płynące ze stosowania różnorodnych kombinacji tagów pozwalają na tworzenie bardzo wąskich grup kontaktów o podobnych potrzebach. Jednak tagi to nie jedyny sposób na skuteczną komunikację w omnichannel marketingu. Jak jeszcze możemy prowadzić omni komunikację?

Jak lead scoring usprawnia komunikację omnichannel?

Segmentować naszą bazę możemy też za pomocą lead scoringu. W jaki sposób system ocenia i grupuje kontakty? Przydziela on użytkownikom punkty w zależności od podejmowanych przez nich akcji. Dzięki nim odbiorca trafia do konkretnego segmentu, np. leadów gotowych do zakupu. Następnie, według wcześniej zaplanowanej przez nas ścieżki, narzędzie marketingu automatycznego kieruje do użytkowników odpowiednie komunikaty.

Omnichannel marketing i dopasowanie? — personalizacja

W modelu omnichannel klient może złożyć zamówienie online, sprawdzić jego status telefonicznie bądź na czacie z konsultantem, a odebrać wszystko w sklepie stacjonarnym. W każdym z tych miejsc jest traktowany indywidualnie, a zapis jego dotychczasowych wyborów i preferencji zakupowych pozwala nie tylko na bieżąco odpowiadać na jego potrzeby, ale też proponować najlepiej dopasowane oferty w przyszłości. Kompleksowe kampanie reklamowe, jakie można tworzyć dzięki integracji wszystkich narzędzi, pozwalają budować z klientami stałe, trwałe relacje. A to właśnie one są fundamentem naszego sukcesu.

 

 

 

Dlaczego-wciąż-potrzebujemy-email-marketingu-najlepsze-praktyki
Poprzedni

Dlaczego wciąż potrzebujemy e-mail marketingu? Najlepsze praktyki

Następny

Social media vs e-mail marketing – porównanie skuteczności

Social media-vs-email-marketing-porównanie skuteczności