Wszystkie wpisy

Magdalena Niedobecka

Pokolenie X – most pomiędzy analogiem a cyfrowością

pokolenie x

Spis treści

Nie ma wątpliwości, że pokolenia różnią się od siebie, ale jedno z nich w szczególności ukształtowało świat, w którym obecnie żyjemy. Mówimy tu o Pokoleniu X, tym, które urodziło się w latach 1965-1980. Jeśli kiedykolwiek słyszałeś termin „pokolenie buntowników”, to właśnie o nich mowa.

Pokolenie X – Kim są?

W Polsce nazywani są „pokoleniem ’89”, gdyż dorastali w czasach ogromnych przemian społecznych, kiedy to nasz kraj kształtował się na nowo, budując kapitalistyczną rzeczywistość. Dorastanie w tym okresie przyniosło im wyjątkowe umiejętności, które dzisiaj są cenione na rynku pracy. Są w stanie płynnie balansować między światem analogowym a cyfrowym, co czyni ich mistrzami adaptacji.

Pragmatyzm i adaptacja w zawodowym świecie

Jednak to, co wyróżnia Pokolenie X na tle innych, to ich pragmatyczne podejście do życia. Z natury są zaradni, co pozwala im na samodzielne uczenie się i rozwiązywanie problemów. To także niezaprzeczalni pracoholicy, którzy cieszą się uznaniem wśród pracodawców. Szefowie cenią ich za zdolności kierownicze, umiejętność radzenia sobie ze stresem oraz za dokładność, rzetelność i lojalność. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta: mają za sobą bogate życiowe i zawodowe doświadczenie.

Stabilność i pasja – priorytety życiowe

Nie lubią multitaskingu i w przeciwieństwie do niektórych młodszych pokoleń, skupiają się na jednym zadaniu, aby je dobrze wykonać. W ich świecie liczy się jakość, a nie ilość. Znajdziesz ich wśród prezesów, managerów i ekspertów różnych branż. Choć są dojrzali, nie brakuje im werwy i pasji. Ważne są dla nich stabilność, atmosfera w pracy, ale także zdrowie, rodzina i realizacja własnych pasji. Można by powiedzieć, że są bardziej odważni niż ich poprzednicy – Boomersi.

Komunikacja z Pokoleniem X – kilka zasad

Jeśli zastanawiasz się, jak rozmawiać z osobą z Pokolenia X, pamiętaj o kilku kluczowych kwestiach. Przede wszystkim, pokaż szacunek dla ich doświadczenia i wiedzy. Oni doskonale wiedzą, co przeszli, a Ty możesz wiele się od nich nauczyć. Komunikuj się z nimi bezpośrednio, ale zawsze uprzejmie. Staraj się nie łam obietnic – Pokolenie X wie, jak ważne jest słowo danej osoby.

Zwracając uwagę na te cechy charakterystyczne, możemy z pełnym przekonaniem stwierdzić, że Pokolenie X to naprawdę wyjątkowa grupa ludzi. Zasługują na uznanie i szacunek, nie tylko za to, co osiągnęli, ale również za to, jakie wartości wnieśli do współczesnego świata.

Zapoznaj się z infografiką, która w pigułce przedstawia najważniejsze cechy Pokolenia X.

Pokolenie X sare

Poprzedni

Od Boomera do Zoomera. Stereotypy w postrzeganiu pokoleń

Następny

Millenialsi – indywidualiści pełni sprzeczności

Millenialsi - pokolenie y