Wszystkie wpisy

Martyna Witosz

Jak rozpoznać atak hakerski? [INFOGRAFIKA]

Atak hakerski - jak się przed nim uchornić?

Spis treści

Bezpieczeństwo użytkownika internetu jest bardzo często bagatelizowanym tematem w społeczeństwie. Większość osób nie zachowuje nawet podstawowych środków ochrony, wierząc, że jedyną kradzieżą, która może się im przytrafić, jest włamanie do domu lub kradzież samochodu. Niestety, nie zauważamy tego problemu, dopóki atak hakerski nie przytrafi się właśnie nam, a wtedy jest już zwykle za późno!

Atak hakerski – jak się przed nim ochronić?

Jak rozpoznać atak hakerski i się przed nim ochronić? Na pewno nie jest to proste zadanie. Jeśli ktoś chce uzyskać dostęp do jakichkolwiek danych przechowywanych na naszych komputerach, to i tak go uzyska. Jest to tylko kwestia czasu, umiejętności i odpowiedniej sumy pieniędzy. Choć całkowicie nie jesteśmy w stanie się przed tych uchronić, to zawsze możemy utrudnić atak na nasze dane na tyle, że nie będzie on w ogóle dla hakera opłacalny.

 

Infografika bezpieczeństwo - atak hakerski

Atak hakerski – jak się ustrzec?

Zawsze w sieci poruszaj się przezornie. Cenne informacje, gdy wpadną w ręce przestępców, mogą być użyte do wyłudzania okupu, zaciągnięcia kredytów czy wyczyszczenia konta bankowego. Cyberprzestępcy próbują złamać hasła do poczty e-mail, a następnie sprawdzają te dane logowania w innych popularnych witrynach. Dlaczego? Niestety, wiele osób używa tych samych danych logowania i haseł dla wielu kont. A to kardynalny błąd!

Zachowując minimum czujności będziesz w sieci bezpieczniejszy. Kilka pryncypalnych wskazówek od nas:

  1. Silne hasło, a zwłaszcza weryfikacja dwupoziomowa (2FA) chronią Twoje zasoby: pocztę, konta w social mediach, dane lub programy w chmurze.
  2. Program antywirusowy będzie zaporą przed złośliwymi wirusami, których celem jest dziś wyłudzanie lub kradzież danych lub tożsamości. Szyfrowanie danych przesyłanych w sieci przy pomocy VPN zagwarantuje
  3. Ci, że nie wpadną w niepowołane ręce. Stosując się do naszych zaleceń, nie zapominaj także o regularnych kopiach zapasowych ważnych danych!
  4. Gdy wiesz, że cyberprzestępcy nagminnie wykorzystują zarówno proste jak i wyrafinowane triki, aby złowić Twoje dane (phishing), musisz krytycznie traktować nietypowe komunikaty: alerty, ponaglenia, informacje o konieczności weryfikacji danych, itd.
  5. Generalnie, stosuj Zasadę Ograniczonego Zaufania i z założenia nie ufaj innym i nie ulegaj emocjom.
  6. Zwracaj uwagę, jakie prywatne informacje zostawiasz w internecie, np. dzieląc się zdjęciami w social mediach. Pamiętaj, że mogą zostać wykorzystane przeciwko Tobie.

W długim łańcuchu bezpieczeństwa każde ogniwo ma znaczenie, ale najwięcej zależy od
Twojej wiedzy i podejścia! Nie pozwól, aby Twoje bezpieczeństwo runęło jak domek z kart.

Chcesz dowiedzieć się więcej o bezpieczeństwie w sieci? Pobierz naszego ebooka:

POBIERZ E-BOOKA >>
 

Obserwuj nasze profile na Facebooku i LinkedIn

 

Email i sms marketing - przykład
Poprzedni

E-mail i sms marketing w branży e-commerce!

Następny

Przezorny zawsze ubezpieczony – jak zachować minimum bezpieczeństwa i nie popłynąć w sieci?

Bezpieczeństwo w sieci