Automatyzacja w HR? – oszczędzaj czas i zmniejszaj koszty rekrutacji
Jakie wyzwania stoją przed współczesną rekrutacją? Gospodarka wolnorynkowa rozpostarła przed nami ogrom możliwości, ale i nowych zadań, także na polu walki o pracownika. Dynamiczny rozwój firm naturalnie prowadzi do tego, że rekrutacja obejmuje coraz to większe, droższe i bardziej czasochłonne procesy. Gdzie szukać rozwiązania? Odpowiedzią na te potrzeby jest automatyzacja w HR!
Co zajmuje najwięcej czasu w procesie rekrutacyjnym?
Najbardziej czasochłonna jest selekcja aplikacji. Często odrzucenie zupełnie nietrafionych aplikacji to już połowa pracy, jaką mają do wykonania rekrutujący. Po dalszych selekcjach mierzą się oni z nierzadko bardzo wymagającymi spotkaniami. To wszystko sprawia, że często zaniedbywane są ostatnie etapy rekrutacji, czyli podziękowanie osobom niezakwalifikowanym oraz badanie ich satysfakcji z przebiegu samego procesu. Na naszym blogu przeczytacie, jak ważna dla employer brandingu jest właśnie automatyzacja w HR[1]. Właściwa opieka nad każdym kandydatem, bieżący kontakt i właściwy przepływ informacji nie są możliwe bez wsparcia technologii. To wszystko sprawia, że mimo wysokich kompetencji oraz największego zaangażowania specjalistów działów personalnych — profesjonalny system do rekrutacji okazuje się niezbędny do przeprowadzenia rekrutacji na najwyższym poziomie.
Czy automatyzacja w HR jest możliwa?
ATS (ang. applicant tracking system) to automatyczny system zarządzania aplikacjami rozbudowany o funkcje eksportu ofert pracy. Jego zadaniem jest wsparcie procesów rekrutacji internetowej dzięki takim funkcjom, jak:
- wprowadzanie i eksport ogłoszeń do dedykowanych portali,
- rozbudowane formularze aplikacyjne,
- sortowanie i odpowiednie oznaczanie kandydatur,
- harmonogramy i kalendarze spotkań,
- autorespondery do kandydatów.
Powyższe funkcje pozwalają zachować duży ład w bazie aplikacji oraz we wszystkich procesach rekrutacyjnych. SAREhr jest zaawansowanym systemem rekrutacyjnym typu ATS, który odpowie na potrzeby średniego oraz większego przedsiębiorstwa. Już 54% dużych firm korzysta z automatycznych rozwiązań w pracy swoich działów HR[2]. Dzięki temu nie tylko działy personalne otrzymują wsparcie. Drugą stroną automatyzacji w HR jest kreowanie dobrego wizerunku marki jako rekrutera i przyszłego pracodawcy.
Automatyzacja w HR a oszczędności
Zautomatyzowanie procesów to nie tylko dodatkowy czas pracy naszych specjalistów, ale także oszczędność przy kolejnych rekrutacjach. Wielkie firmy przeprowadzają częstsze rekrutacje, a dzięki systemom takim jak SAREhr mają już przygotowaną bazę przefiltrowanych kandydatów gotowych do podjęcia zatrudnienia. To też dodatkowe oszczędności na kolejnych ogłoszeniach rekrutacyjnych. Nie wspominając już o często bagatelizowanej kwestii źle potraktowanych kandydatów, którzy są w stanie odwrócić się od marki po nieprawidłowo przeprowadzonym procesie rekrutacji. Firma Virgin Media oszacowała swoje straty związane z Bad Candidate Experience na 5 mln dolarów. Aż 6% odrzuconych i niezadowolonych z procesu rekrutacji kandydatów zrezygnowało z korzystania z usług Virgin Media[3]. To wszystko dowody, że inwestycja w dobry system ATS to już nie możliwość, ale must have w przedsiębiorstwie, które chce się rozwijać i dbać o swój wizerunek.
Teraz możesz przetestować za darmo system SAREhr do automatyzacji rekrutacji przez 30 dni. Zobacz, jakie to proste!
W przypadku pytań o usprawnienie rekrutacji w Twojej firmie, skontaktuj się z nami:
Maria Dzierbicka
kontakt@sarehr.pl
tel: +48 516 078 333
Twój komentarz zostanie opublikowany po zaakceptowaniu go przez administratora